Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
 Wydarzenia >>> 140 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie Zbydniowskim  (2010-09-12)

12 września 2010 roku w 140 rocznicę utworzenia OSP w Majdanie odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru i poświęcenie samochodu strażackiego oraz wręczenie medali i odznaczeń.

Srebrnym Medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni:
 • Andrzej Krawczyk
 • Janusz Woźniak

Brązowym Medalem
"Za Zasługi dla Pożarnictwa" zostali odznaczeni:
 • Krzysztof Wilk
 • Piotr Kiełbasa
 • Andrzej Cygan
 • Jan Piatak
 • Ryszard Partyka
Odznaki "Za Wysługę Lat" nadawane osobom wykazującym się działalnością w OSP przez co najmniej pięć lat otrzymali:
 • Krzysztof Aktyl
 • Grzegorz Biernat
 • Dawid Turek
 • Ignacy Turek

Odznaki "Strażak Wzorowy" nadawane czynnym członkom Ochotniczej Straży Pożarnej za wzorową działalność, zaangażowanie i godną postawę społeczną otrzymali:
 • Iwona Wilk
 • Grzegorz Biernat
 • Mariusz Biernat
 • Damian Kieliszek
 • Jacek Tusznio
 • Marek Zieliński
Ochotnicza Straż Pożarna z Majdanu Zbydniowskiego dołączyła do jednostek uhonorowanych „Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej” - najwyższym odznaczeniem związkowym przyznawanym jednostkom OSP, które działają conajmniej od 100 lat.


Zapraszamy do obejrzenia w albumie zdjęć z uroczystości i dokumentów związanych z rocznicą i otrzymaniem sztandaru.
Relację z uroczystości przekazały Wieści Zaleszańskie nr 12:

Sto czterdzieści lat to piękny wiek. Niewiele organizacji pożytku publicznego może poszczycić się tak długą historią. Taki niepowtarzalny jubileusz obchodziła 12 września jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Majdanie Zbydniowskim.

Z okazji tego święta odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru i poświęcenie samochodu pożarniczego. Uroczystość rozpoczęła się zbiórką na stadionie wszystkich jednostek OSP i pocztów sztandarowych OSP z terenu Gminy Zaleszany.

Następnie, na przygotowanym ołtarzu polowym, została odprawiona okolicznościowa Msza św. , którą celebrował ks. Zygmunt Lipiec – kapelan strażaków Gminy Zaleszany oraz proboszcz parafii Zaleszany ks. Zygmunt Wandas. W homilii skierowanej do strażaków Ksiądz przypomniał postać św. Floriana, rzymskiego oficera, który poniósł śmierć męczeńską w obronie wiary. Od wieków św. Florian czczony jest w Polsce i poza nią jako Patron strażaków, a więc tych, którzy wierni przykazaniu miłości oraz chrześcijańskiej tradycji niosą pomoc bliźniemu w obliczu zagrożenia klęskami żywiołowymi.
W czasie Mszy św. ks. Kapelan poświęcił sztandar, samochód pożarniczy oraz wręczył pamiątkową figurę św. Floriana prezesowi OSP w Majdanie Zbydniowskim Andrzejowi Krawczykowi.

W dalszej części nastąpiło złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości. Meldunek Komendantowi Powiatowemu PSP w Stalowej Woli st. bryg. Tadeuszowi Niedziałkowi złożył dowódca uroczystości druh Grzegorz Jaroń.

Kolejnym punktem programu było podniesienie flagi państwowej przez poczet flagowy. Zgodnie z przyjętym ceremoniałem Orkiestra Dęta ze Zbydniowa odegrała nasz hymn narodowy w trakcie podnoszenia flagi.

Następnie po wydaniu odpowiednich komend przez druha uroczystości, głos zabrał wójt Gminy Zaleszany Stanisław Guźla, który przywitał przybyłych gości i mieszkańców. W swoim wystąpieniu podziękował strażakom z Majdanu Zbydniowskiego za wieloletnią służbę i poświęcenie dla dobra społeczności i osób potrzebujących oraz złożył serdeczne życzenia.

Z kolei druh Andrzej Krawczyk przedstawił krótki rys historyczny jednostki OSP w Majdanie Zbydniowskim.

Punktem kulminacyjnym uroczystości była ceremonia wręczenia i odznaczenia sztandaru. Po odczytaniu aktu ufundowania sztandaru dla jednostki OSP Majdan Zbydniowski przez Przewodniczącego Rady Gminy Zaleszany Wiktora Przybysza, nastąpiło symboliczne wbijanie gwoździ w tablicę pamiątkową przez honorowych gości.

Następnie przedstawiciele społeczeństwa w osobach Heleny Kilijańskiej, państwa Anny i Piotra Kiełbasów oraz Janusza Woźniaka przekazali sztandar na ręce Komendanta PSP st. bryg. Tadeusza Niedziałka, który przekazał go Prezesowi Jednostki druhowi Andrzejowi Krawczykowi.

Aktu dekoracji sztandaru Złotym Znakiem Związku dokonał st. bryg. Tadeusz Niedziałek i wójt Stanisław Guźla. Potem odbyła się prezentacja odznaczenia przed licznymi pocztami sztandarowymi z naszej gminy.

Wreszcie wręczono „Medale za zasługi dla pożarnictwa" i odznaki „Wzorowy strażak". Komunikat odznaczeniowy przeczytał dh. Stanisław Czochara, Prezes Zarządu Gminnego OSP w Zaleszanach.

Po wręczeniu odznaczeń okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście: Władysław Stępień - doradca Wiceministra Skarbu, Lucjan Nadbereżny - Dyrektor Biura posła Antoniego Błądka, Magdalena Sołtys - przedstawicielka posłanki Renaty Butryn.

Na zakończenie oficjalnej uroczystości wystąpił druh Andrzej Krawczyk, dziękując szanownym gościom za przybycie, okazaną pomoc dla jednostki i zaprosił na poczęstunek.

Uroczystość miała podniosły i okazały charakter. Jak zawsze u strażaków wszystko było dopięte i dobrze zorganizowane.

Genowefa Samołyk


Adam Michał Chciuk, wieloletni komendant Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim był strażakiem wtedy, gdy większości z młodych ochotników jeszcze nie było na świecie.


Legitymacja OSP A.M.Chciuka z 1970 r.  Legitymacja OSP A.M.Chciuka z 1970 r. (kliknj, aby powiększyć)


Adam M. Chciuk złożył strażakom gratulacje:

W imieniu dowództwa i żołnierzy Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim, z której znamienita część strażaków wywodziła i wywodzi się z jej szeregów, chcę pogratulować prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej i strażakom z Majdanu Zbydniowskiego ufundowanego sztandaru i tej pięknej uroczystości jego poświecenia.

Niech wam pomaga w waszej działalności, dodaje ducha, męstwa i odwagi. Niech święty Florian, którego wizerunek widnieje na płacie waszego sztandaru, ma was w swojej przemożnej opiece.

Sztandar - to symbol tożsamości waszej Ochotniczej Straży Pożarnej i wyraz pamięci o jej Założycielach i o kontynuatorach 140-letniej działalności na terenie naszej wsi.

Aby ten wasz sztandar i sztandary innych jednostek obecnych na dzisiejszej uroczystości poświecenia, jednoczyły was we wspólnotę, do stałej gotowości niesienia pomocy innym. Tak jak ostatnio, ofiarnie nieśliście wieloraką pomoc podczas walki z żywiołami, które nawiedziły naszych niedalekich sąsiadów, a szczególnie niesienie pomocy podczas powodzi z narażeniem własnego zdrowia i życia. Ma to szczególną wymowę, że robiliście to bezinteresownie, jako ochotnicy.

Niech ten sztandar służy na chwałę i pożytek waszej Ochotniczej Staży, niech będzie symbolem bezpieczeństwa naszej wsi, naszej małej ojczyzny - Gminy Zaleszany i jej mieszkańców, których czcigodną częścią jesteście.

Adam Michał Chciuk - komendant Gwardii
Majdan Zbydniowski 12.09.2010 r.

Książka Gości | Album zdjęć | Spis stron Strzałka Powrót