Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
  Majdan - definicja

Majdan wg Słownika Wyrazów Obcych PWN to słowo pochodzące z języka tureckiego. Jest to przestarzałe określenie placu we wsi, w obozie wojskowym, w warowni ale także potoczne określenie dla czyjchś rzeczy, bagaży, tłumoków, tobołów.

Jak podał Grzegorz Dziura z Majdanu Starego w województwie lubelskim:

Nazwa "Majdan" wywodzi się najprawdopodobniej od miejsca założenia (usytuowania) wsi. Majdan - jest to nazwa kulturowa oznaczająca "osadę leśną" od ukraińskiego "majdan" oznaczającego "wycinkę w lesie, zakład produkujący potaż". W języku polskim używano słowa "majdan" na oznaczenie "placu, rynku", co jest pożyczką z języka ukraińskiego, w którym jest apelatywem pochodzenia tureckiego od słowa "mejdan" oznaczającego "plac" (według W. Makarskiego, "Nazwy miejscowe dawnej ziemi przemyskiej").

Według Encyklopedii Staropolskiej Aleksandra Brucknera:
W tureckim oryginale plac, nabrał w Polsce znaczeń specjalnych. W obozie nazywał się majdanem rynek, na którym kupowano co potrzebne a sprzedawano zdobyty łup ; towarzysz dostawał nieraz za pół darmo tego, co kupiec czy szynkarz drożej płacić musiał. Majdanem nazywał się plac w lesie, gdzie smołę lub potaż wypalano, z sędzią i pomocnikami pilnującymi porządku ; podobnież rynek fabryczny, warzelnie saletry itp.

 Ustaw jako stronę startową  Kontakt z autorami stronyKsiążka Gości | Album zdjęć | Spis stronStrzałka Powrót