Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
 Posadzenie drzewa pamięci

Podczas III Zjazdu rodu Chciuków w 2012 roku komendant Gwardii Adam Michał Chciuk posadził obok Domu Ludowego drzewo pamięci Gwardii Narodowej.
Szanowny panie Wójcie
Szanowni zaproszeni Goście
Szanowni członkowie Rodu  Chciuków
Żołnierze Gwardii  Narodowej

Posadzenie drzewa pamięci imienia Gwardii  Narodowej imienia T. Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim, to uhonorowanie Gwardii, Jej  żołnierzy oraz całej społeczności  Majdanu Zbydniowskiego przez uczestników III - go  Zjazdu Rodu Chciuków.


Dokonanie tego aktu przez moją osobę , to dla mnie zaszczyt i honor, tym bardziej większy, że zbiegło się to z 50. leciem  mojej służby w jej szeregach i 39. leciem bycia jej komendantem.
Gwardia  Narodowa to 194 lata tradycji w Majdanie Zbydniowskim, parafii i gminie Zaleszany, powstała w 1818 roku z potrzeb religijnych i patriotycznych naszych praojców.
Założycielem Gwardii był Dominik Horodyński, zmarły w 1823 roku - adiutant T. Kościuszki, uczestnik Powstania Kościuszkowskiego, właściciel dóbr zbydniowskich.
Gwardia bierze udział w wielu ważnych uroczystościach: patriotycznych, gminnych, regionalnych i ogólnopolskich. Głównym Jej celem jest pełnienie straży przy symbolicznym Grobie Chrystusa  w Triduum  Paschalne w kościele parafialnym w Zaleszanach.
Ponadto Gwardia posiada izbę pamięci w tutejszym Domu Ludowym, wyremontowaną w bieżącym miesiącu. Została wyposażona w 3 nowe gabloty, w których  umieszczone zostały 2 sztandary tj.  historyczny powstańczy z okresu Powstań Śląskich, który po 50. latach służby w Gwardii przeszedł w stan spoczynku  i jego replika, która została poświęcona w Wielką Niedzielę 2010 roku. Trzecia gablota jest przeznaczona na puchary i pamiątki za uczestnictwo w wyżej wymienionych uroczystościach.

Szanowni Państwo!

W imieniu dowództwa Gwardii i żołnierzy życzę Wam miłej zabawy na Majdańskiej ziemi, miłych spotkań rodzinnych i lepszego poznania się w Rodzie.   

Bo tu w Majdanie wszystko się zaczęło,
bo tu urodzili się nasi przodkowie,
bo stąd  wywodzi się nasz Ród
i tu spotykajmy się nadal…

Adam Michał Chciuk - komendant Gwardii
Majdan Zbydniowski 28.07.2012 r.

 Ustaw jako stronę startową   Kontakt z autorami strony Książka Gości | Album zdjęć | Spis stron Strzałka Powrót