Majdan Zbydniowski - logo
Strona głównaO MajdanieWojsko MajdańskieGenealogia ChciukówCiekawe strony
 Poświęcenie repliki sztandaru

Podczas uroczystości Wielkanocy 4 kwietnia 2010 roku w Zaleszanach została poświęcona replika sztandaru Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim.
Poprzedni sztandar pochodzący z okresu Powstań Śląskich był używany przez Gwardię od 1960 roku i wymagał odrestaurowania. Obecnie jest przechowywany w Izbie Pamięci w Domu Ludowym.

Wykonana została replika sztandaru Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki w Majdanie Zbydniowskim. Jej poświęcenia dokonał ks. Zygmunt Wandas, proboszcz parafii Świętego Mikołaja Biskupa w Zaleszanach.

Historyczny sztandar powstańczy z okresu powstań śląskich z wizerunkiem Wojciecha Korfantego poddany zostanie renowacji.

W uroczystości poświecenia razem z wojskiem uczestniczyli: wójt gminy Zaleszany Stanisław Guźla, syn darczyńcy starego sztandaru Lesław Sławek i nestor dobrodziejów naszej Gwardii- Czesław Gębala z Karczmisk.

Jako komendant Gwardii i inicjator wykonania repliki sztandaru zwróciłem się do gwardzistów uczestniczących we Mszy Świętej:
- Skupialiście się pod tym historycznym sztandarem z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem w koronie przez pół wieku. Skupiajcie się nadal pod nowo poświęconą jego repliką. Bądźcie zawsze gromadnie wokół niego jak dziś. Bądźcie dobrymi wyznawcami Jezusa Zmartwychwstałego i godnie służcie przy Jego Pańskim Grobie.
Zaciągajcie się do służby w Gwardii pod tym sztandarem, jak czynili to nasi ojcowie i praojcowie, służcie pod nim Bogu, Ojczyźnie i ludziom. Strzeżcie go, aby przetrwał dla przyszłych pokoleń i był, jak dotąd, chlubą naszej Gwardii.

Do takiego  przesłania nawiązuje również cytat wyjęty z pieśni patriotycznej „Warszawianka z 1831 roku” skomponowanej przez Karola Kurpińskiego do słów Karola Sienkiewicza, umieszczony na awersie płatu naszego  Sztandaru. Brzmi on:
„Leć nasz orle w górnym pędzie, sławie Polsce światu służ”. A w dalszej części: „Kto przeżyje wolnym będzie, kto umiera, wolnym już”
Ta pieśń po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, w setną rocznicę powstania naszej Gwardii, pretendowała do miana hymnu państwowego.

Nawiązując do poświecenia repliki sztandaru, ks. Zygmunt Wandas powiedział między innymi:
- Na ręce dowództwa Gwardii Narodowej, w imieniu duszpasterzy, nauczycieli, parafian i wszystkich tutaj zgromadzonych chcę złożyć wyrazy uznania i szczerej wdzięczności za waszą postawę religijno – patriotyczną, którą z powodzeniem od 192 lat przekazujecie młodemu pokoleniu. Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski, która patronuje wam z tych sztandarów, niech otacza was swoją przemożną opieką i wspiera w realizacji szlachetnych religijno-patriotycznych celów.
O tę opiekę wspólnie prosimy słowami modlitwy zapisanymi na sztandarze: Pod Twoją obronę uciekamy się…

Dokonując aktu poświęcenia kapłan modlił się:
- Pobłogosław ten sztandar Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki, w miejsce tego, który przez pięćdziesiąt lat prowadził gwardzistów do służby Bogu i Ojczyźnie i spraw, niech ci, którzy się wokół niego gromadzić będą, za przyczyną Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Patrona naszej parafii zawsze przyznają się do Chrystusa i wypełniają Jego naukę. Daj im jedno serce i jednego ducha, aby przez modlitwę oraz służbę Bogu i Ojczyźnie przyczyniali się do rozwoju duchowego Ojczyzny i patriotycznego wychowania młodego pokolenia.

Fundatorami Sztandaru są: Urząd Gminy w Zaleszanach, ks. proboszcz Zygmunt Wandas, Gwardia Narodowa, dobroczyńcy Gwardii i parafianie.   
W imieniu dowództwa i żołnierzy składam im serdeczne podziękowania. Dziękuję też dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury  w Zaleszanach Piotrowi Szparze za wszelkie rady i czas poświęcony na wyjazdy w sprawie  wyboru oferty wykonania repliki.

Adam Michał Chciuk - komendant Gwardii


Zdjęcia Tomasza Chciuka
 Ustaw jako stronę startową   Kontakt z autorami strony Książka Gości | Album zdjęć | Spis stron Strzałka Powrót